Projekt Zvířata:

Šelmy, kočky, koťata - Radostice u Brna ZOOkoutek

o projektu

Minulý měsíc jsme se setkali s manželi Juttnerovými, kteří provozují ZOOkoutek Radostice. Chovají především šelmy, kočky a koťata, ale i další zvířata. Jak jsme se o nich dozvěděli a proč jsme se rozhodli jim pomoct?

Kdo jsou a co dělají 

Chovatelé kočkovitých šelem od roku 2000 začínali s ocelotem velkým a navázali na chov perských koček. V současné době provozují ZOOkoutek a chovají oceloty velké, kanadské rysy, rysy ostrovidy a karakaly. Kromě nich mají ještě perské, britské a evropské kočky, psy, výry velké, sovy pálené, shetlandské poníky, lamy alpaky a lišky. Další činností je depozit pro kočky, který spočívá v péči o opuštěné, nemocné nebo zraněné (nejen) kočičky, po vyléčení a karanténě jsou nabízeny k adopci.

Šelmy, které mají Juttnerovi v péči, pochází i ze zoologických zahrad, kde pro ně např. pro přemnožení již nebylo místo a tyto šelmy nemohou být předány soukromým chovatelům, protože to zákon neumožňuje a hrozí jim utracení. V takovém případě jsou tu Juttnerovi a v mnoha případech zachránili těmto krásným šelmám život. U manželů Juttnerových se jim dostává té nejlepší péče, kterou si můžete představit, sami jsme se o tom přesvědčili.

Nejen, že se věnují péči o všechny šelmy a ostatní zvířata, ale také velkou měrou přispívají ke vzdělání studentů formou praxe se zaměřením na zoologii a biologii chovu kočkovitých šelem, také pořádají mnoho programů pro školy, zážitkové programy a další.

Velkou podstatou jejich celoživotní práce je šířit povědomí o tom, že pro všechny zvířecí druhy je nejlepší žít ve volné přírodě a přirozeném prostředí.

  

Proč jsme pomohli a jak

Koncem března letošního roku se v médiích objevovalo čím dál více proseb o pomoc zoologickým zahradám. Byla sobota, procházela jsem články na internetu a našla jsem prosbu, která se týkala právě ZOOkoutku Radostice a rozjela se akce Pomoc šelmám.

Po návštěvě u manželů Juttnerových, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací a viděli jsme, jak pěkně je o všechna zvířata postaráno, a také v jak těžké situaci se nachází, jsme se rozhodli uhradit měsíční provoz tohoto zařízení, a to jen na jídlo pro všechna zvířata, částkou 55.000 Kč.

Také jsme tím přispěli k tomu, abyste i Vy, kdo milujete přírodu a máte zájem se dozvědět spoustu zajímavostí nejen o šelmách, dál mohli toto moc pěkné místo navštívit a poznat lidi, kterým není lhostejný život krásných zvířat i když jak říkají Juttnerovi: „Nejlepším místem pro všechna zvířata je volná příroda a jejich přirozené prostředí.“ 

  

Autor: Ivana Králíková

chci přispět

PODPORUJÍ NÁS